Aktualności

II Puchar Polski Seniorów Memoriał Marcina Jureckiego Białogard 20-21.02.2009
2009-02-25 22:26:06
Pięć medali w tym dwa złote zdobyli nasi zapaśnicy podczas II Pucharu Polski Seniorów, który odbył się 21 lutego 2009 roku na naszych białogardzkich matach.
Turniej ten oficjalnie stał się Memoriałem Marcina Jureckiego.
W zawodach udział wzięło 101 zawodników z 31 klubów w tym 16 naszych seniorów.
W kategorii 60 kg spośród 16 zawodników wystartowało dwóch naszych. Bieńkowski Krzysiek i Matych Adrian.Krzysiek po emocjonującym i wygranym pojedynku z Rafałem Statkiewiczem z Grunwaldu Poznań wbił się do grupy A. Tu niestety w pierwszym grupowym pojedynku trafił na Walkowiaka, któremu uległ. Drugi pojedynek grupowy wygrał plasując się ostatecznie na 8 pozycji.
Adrian miał trochę mniej szczęścia w pojedynku eliminacyjnym trafił na Radka Kisiela, zwycięzce I Pucharu w Osielsku. Pojedynek ten oczywiście przegrał lądując w grupie B.
Tu pierwszy bój także przegrał zajmując 13 miejsce.
Dużo emocji dostarczyła nam kategoria 66 kg i Wojtek Sadowski. Po mniej udanym występie w I pucharze Polski tu w Białogardzie pokazał lwi pazur. Pewnie wygrał wszystkie cztery walki zdobywając ZŁOTY MEDAL. W eliminacjach pewnie zwyciężył nie tracąc żadnego punktu z Łukaszem Lubowiczem. Pierwszy pojedynek grupy A równie pewnie wygrał z Pawłem Albinowskim, w drugim grupowym pojedynku pokonał utalentowanego Górala Łukasza. Walkę finałową z Waldkiem Cichym, Wojtek wygrał w pięknym stylu, również nie oddając punktu.
W tej kategorii mogliśmy także zobaczyć Przemka Maciuka i Damiana Fundę
Obydwoje przegrali po dwa pierwsze pojedynki plasując się kolejno na 9 i 10 miejscu.
Trzeba dodać, że to był ich pierwszy występ w Seniorach.
Kategoria 74 kg i Baranowski Zbyszek oraz Woźniak Patryk. Chyba najmocniejsza kategoria wagowa. Co prawda nie udało się im powtórzyć wyników z Osielska, ale to są ich pierwsze potyczki z seniorami i jeszcze wszystko przed nimi. Patryk pewnie wygrał eliminacje z Rafałem Władyko z Mielna. W pierwszej walce grupy A trafił niestety na Brzozowskiego zwycięzcę I i II Pucharu i tu uległ mu znacznie kończąc rywalizacje na 10 miejscu.
Zbyszek miał trochę mniej szczęścia eliminacje przegrał z Tomkiem Jonkisz a pierwszy pojedynek grupy B również przegrał z Leśniewskim Ryszardem kończąc na 18 pozycji.
Równie dużo emocji było w kategorii 84 kg. Tu mamy aż dwa medale Skaskiewicz Kamil srebro i Szwenk Paweł brąz. Kamil eliminacje pewnie wygrał z Maćkiem Dziurą nie oddając punktu. Pojedynki grupowe Kamil również pewnie wygrywa.
Pierwszy z Krzysztofem Olszewskim drugi wolny los w trzecim pokonuje mocnego Siejaka Radka z Grunwaldu Poznań. W finale nie dał niestety rady Radkowi Marcinkiewiczowi.
Paweł Szwenk eliminacje wygrywa z Adamem Gryc z Górnika Łęczna. W grupie A pierwszy pojedynek przegrywa z Maciejem Balawender drugi pojedynek już w grupie B wygrywa z Michałem Wesołowskim, trzecia walka wygrana przez KT, później wolny los i ostatnia walka to już bój o brąz. Pojedynek pewnie wygrany z Bartkiem Solińskim.
W kategorii 96 kg na macie królowali bracia Dublinowscy. Co prawda Łukasz nie zdołał powtórzyć srebra z Osielska, ale za to Radek w pięknym stylu wygrał kategorię zdobywając ZŁOTY MEDAL. W tej kategorii swój debiut w zawodach tej rangi miał też Anuszkiewicz Tomasz. On niestety po przegranych walkach z Baranem i Stasierskim uplasował się na 11 pozycji.
Łukasz eliminacje wygrał z Maciejem Hasiec w pierwszej walce grupy A przegrał niestety z Przemkiem Mączakiem z Krotoszyna, drugi pojedynek już w grupie B wygrał z Robertem Wajszczukiem z Podlasia Białystok, następna runda to wolny los. Jego ostatni pojedynek to bój o trzecie miejsce, niestety przegrany, z zawodnikiem z Suplesa Krapkowice Bogdanem Krzyżańskim. Ostatecznie Łukasz zakończył na piątym miejscu.
Radek w drodze po złoto pokonał trzech zawodników kolejno: Szymona Stasierskiego z Krotoszyna, Bogdana Krzyżańskiego z Krapkowic i w finale Radosława Barana z Ceramika Krotoszyn. W kategorii tej startował jeszcze jeden wychowanek białogardzkich zapasów – Szczerek Tomek – w chwili obecnej trener sekcji zapasów w Kołobrzegu i w barwach tego klubu właśnie wystartował.
W kategorii 120 kg, co prawda nie było złotych medali, ale emocji było bardzo dużo.
Mieliśmy tam trzech zawodników Skaskiewicz Łukasz, debiutant Pilarczyk Marcin i ku zaskoczeniu większej części ludzi ze środowiska w hołdzie dla Marcina Jureckiego na matę powrócił Lis Remigiusz. W eliminacjach los sprawił, że na macie stanęli naprzeciw siebie Skaskiewicz i Pilarczyk, po bardzo emocjonującym pojedynku zwyciężył Pilarczyk. Pierwsza walka Marcina w grupie A poderwała z miejsc całą widownie. Po remisie Pilarczyk zwyciężył w trzeciej rundzie z zawodnikiem z Grunwaldu Poznań Radosławem Jankowskim.
W drugim pojedynku grupy A uległ niestety Dawidowi Lewackiemu także z Grunwaldu. Pojedynek o trzecie miejsce Marcin również przegrał z zawodnikiem ze Zgierza Krzysztofem Swobodą, plasując się na piątej pozycji. Na piątym miejscu zakończył także swój udział Łukasz Skaskiewicz, po przegranej z Marcinem wygrał trzy ciężkie pojedynki w grupie B z Tomaszem Dąbrowskim, Bartkiem Maciążkiem i Adrianem Czernickim. W pojedynku o trzecie miejsce przyszło mu się zmierzyć z kolegą klubowym Remikiem Lis. Pojedynek ten wygrał Lis i to On zdobył brązowy medal, robiąc tym samym wielką niespodziankę kibicom, kolegom oraz trenerom i działaczom. W drodze po medal Remik pokonał Marka Cichowicza z Pyrzyc, Łukasza Sobola z Dąbrowy górniczej i uległ niestety zwycięzcy tej kategorii Bartkowi Bartnickiemu.
W klasyfikacji klubowej AKS z dobytkiem 177 punktów uplasował się na drugiej pozycji zaraz za Grunwaldem Poznań (211 pkt) a przed Górnikiem Łączna (138 pkt).
Jak Już wspomniałem na początku, turniej ten dzięki zaangażowaniu działaczy AKSu został poświęcony pamięci naszego znakomitego zapaśnika, olimpijczyka z Sydney, wielokrotnego mistrza Polski, uczestnika mistrzostw świata i europy Marcina Jureckiego. Zamysł jest taki, żeby, co roku Puchar Polski Seniorów odbywał się w Białogardzie i nosił nazwę:
„MEMORIAŁ MARCINA JURECKIEGO”.
Przy okazji tego Memoriału miało miejsce nadanie Sali sportowej przy ul. Moniuszki 49 imienia Marcina Jureckiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej to wydarzenie.
Wśród licznie zebranych gości głos zabrali między innym: Prezes AKS Szymon Ziółkowski, Burmistrz miasta Białogard Stefan Strzałkowski oraz jego zastępca Zbigniew Raczewski a także starosta powiatu białogardzkiego Krzysztof Bagiński.
Oficjalnego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonała żona Marcina Anna Jurecka wraz z Burmistrzem Stefanem Strzałowskim.

Przypomnę wszystkim, że 26 lutego mija pierwsza rocznica przedwczesnej śmierci Marcina Jureckiego.

GALERIA »FILMY »


Piotr Jastreb

Aktualności »