Aktualności

II Puchar Polski Kadetów w zapasach styl wolny Bydgoszcz 26-28.09.2008
2008-10-13 06:31:31
W dniach 26-28.09.2008 roku w Bydgoszczy odbył się Drugi Puchar Polski Kadetów w zapasach stylu wolnego.

W turnieju tym wzięło udział 12 naszych kadetów.
W kat. 46 kg – Woźniak Damian.
W kat. 50 kg – Takunow Dawid.
W kat. 54 kg – Dorniak Paweł i Wudarczyk Maksymilian.
W kat. 63 kg – Funda Damian, Żyliński Mateusz i Maciuk Przemysław.
W kat. 69 kg – Baranowski Zbigniew i Stańczak Dawid.
W kat. 76 kg – Dublinowski Patryk i Woźniak Patryk.
W kat. 85 kg – Bednarek Tomasz.

Zaczniemy od Damiana, kategoria 46 kg była obsadzona ledwie czterema zawodnikami, wydawało się, że nic nie stoi na drodze Damiana po złoto a jednak....
Po dwóch pięknych i wygranych pojedynkach z zawodnikami z Włodawianki nasz „bandzior” trafił na utalentowanego zawodnika z Grodna, któremu to uległ ostatecznie w walce finałowej zdobywając aż…. a może tylko srebro.

Kategoria 50 kg, kolejna wschodząca gwiazda białogardzkich zapasów Dawid Takunow, walkę eliminacyjną łatwo wygrał z zawodnikiem Podzamcza Krzysztofem Lazarskim.
Ponieważ kat 50 kg także nie była zbyt licznie obsadzona (siedmiu zawodników), więc pierwsza runda w tej kategorii była zarazem bojem o wejście do finału. W tej walce Dawid także poradził sobie bardzo dobrze z zawodnikiem ze Zgierza Mateuszem Nejmanem.
Niestety walkę o złoto Dawid przegrał z zapaśnikiem ze Spiczyna Bartkiem Żurawiem, zajmując tym samym drugą lokatę.

Nie lada wyczynem musieli się wykazać nasi zapaśnicy w kategorii 54 kg. Tutaj, aby powalczyć o miejsce na podium, po eliminacjach musieliby stoczyć boje w czterech rundach, kategoria ta, bowiem liczyła sobie siedemnastu zawodników. Niestety ani Paweł Dorniak ani Maks Wudarczyk nie dali rady awansować do trzeciej rundy. Paweł przegrał eliminacje z zawodnikiem Górnika Łęczna Kamilem Gamlą, pierwszą rundę pewnie wygrał, natomiast drugą przegrał klasyfikując się ostatecznie na 11 miejscu. Podobnie zresztą jak Maksymilian, który przegrał eliminacje a później najpierw wygrał pierwszą, żeby później przegrać drugą rundę. Wudarczyk zajął ostatecznie 13 pozycję.

Jedna z bardziej widowiskowych kategorii 63 kg. Tutaj wśród 19 zawodników mamy trzech naszych. Funda Damian stoczył cztery boje, dwa wygrał i dwa przegrał zajmując 9 miejsce.
Mateusz Żyliński zaliczył taki sam bilans, dwie wygrane i dwie przegrane z tym, że Mateusz przegrał eliminacje i walki rozpoczynał w grupie B, rywalizację zakończył na 10 miejscu.
Przemek Maciuk stoczył trzy pojedynki, po przegranych eliminacjach udało mu się wygrać pierwszą rundę, w drugiej niestety uległ zawodnikowi z Litwy Rokasowi Maciukevicius zajmując ostatecznie 14 miejsce.

Najmocniej obsadzoną kategorią była waga 69 kg. Tutaj boje toczyło 24 zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy a wśród nich nasz (prawie)niepokonany Zbigniew Baranowski. Już w eliminacjach trafił na Białorusina Artura Marhashkin, ale jak to Zbyszek niczym niezrażony pewnie wygrał ten pojedynek. W pierwszej rundzie, choć niewielką przewagą punktów, ale równie pewnie wygrał z Wiśniewskim Przemkiem z Kraśnika.
Druga runda i niestety los podstawił mu na matę utalentowanego Litwina Rostislava Legenzova, któremu Zbyszek nie dał rady. Po tej przegranej, Zbyszek zebrał siły i kolejne trzy pojedynki pewnie wygrał zapędzając się tym samym na trzeci stopień podium. Dawid Stańczak stoczył cztery pojedynki, dwa wygrywając i dwa przegrywając. Ostatecznie zajął 9 miejsce.

Bardzo ciekawa sytuacja zrobiła się w kategorii 76 kg. Patryk Woźniak wygrał eliminacje z Piotrem Drzewińskim z Włodawianki, pierwszą rundę przegrał z Rosjaninem, drugą wygrał z Węgrem i niestety trzecią rundę przegrał z kolegą klubowym Patrykiem Dublinowskim. Dublinowski przed walką z Woźniakiem pokonał Węgra oraz zawodnika z Krotoszyna uległ podobnie jak Woźniak Rosjaninowi. W czwartej rundzie Patryk D. zyskał wolny los, po czym stoczył udaną walkę o trzecią pozycję. Ostatecznie Patryk D zajął trzecią pozycję a Patryk W uplasował się na 9 pozycji.

Kategoria 85 kg, Tomasz Bednarek i jeszcze piętnastu zawodników. Eliminacje przegrał z Jackiem Bileńskim z Brzeźnicy, pierwszą rundę wygrał z Adrianem Boduchem z Warszawy a drugą przegrał z Krzyśkiem Berdzikiem z Pyrzyc. Tomek uplasował się na 12 miejscu.

Drużynowo AKS zajął trzecie miejsce z 18 punktami zaraz za Górnikiem Łęczna 24 pkt i Suplesem Kraśnik 25 pkt.


Piotr Jastreb

Aktualności »