Aktualności

I Puchar Seniorów w zapasach stylu wolnego oraz zapasach kobiet Międzyzdroje 25-26.01.2013
2013-01-29 00:06:25

Promenada gwiazd, festiwale filmowe, piękna plaża i długie molo to niewątpliwie największe atrakcje w Międzyzdrojach. Ale nie dla grupy ludzi trwale związanych z zapasami, dla których największą atrakcją w dniu 26 stycznia był I Puchar Polski Seniorów w zapasach stylu wolnego oraz zapasach kobiet.
Co prawda obsada nie dopisała bo w seniorach wystartowało zaledwie 68 zawodników a w zapasach kobiet 38 zawodniczek ale emocje sięgnęły zenitu.
Wystartowało tam także 9 naszych wolniaków.


W kategorii 66 kg walczył Dawid Takunow . Miał nie lada drogę do przejścia, gdyż w jego kategorii znaleźli się bardzo utalentowani i znani białogardzkiej publiczności zawodnicy. Między innymi Adam Blok , Rafał Statkiewicz, Paweł Albinowski czy Arkadiusz Szeja. Dawid jednak tak daleko nie sięgnął gdyż w pierwszym pojedynku przegrał z Mateuszem Wójcikiem z Teresina. W pierwszej bezpunktowej rundzie klamrę zapinał Wójcik i zrobił to skutecznie. Drugą rundę Takunow przegrał dosyć wysoko 0 do 6.
W drugim pojedynku zmierzył się z Bartkiem Dobickim z Poznania. Obydwie rundy Dawid przegrał 0:1 i pożegnał się niestety z turniejem. Ostatecznie Takunow został sklasyfikowany na 12 pozycji.


Bardzo ładnie swój występ rozpoczął w kategorii 74kg Paweł Dorniak.
W pierwszej walce zmierzył się z bardzo utalentowanym zawodnikiem z Rudy Śląskiej Robertem Strzałką. W pierwszej rundzie żaden z zawodników nie zdobył punktu, ale to Paweł zapinał klamrę i oczywiście wykorzystał to. W drugiej rundzie popełnił kilka błędów i przegrał na punkty 0:2.
Trzecia runda także zakończyła się bezpunktowym remisem, ale na szczęście dla siebie Dorniak znowu wylosował klamrę, zapiął ją skutecznie i ostatecznie wygrał cały pojedynek.
W drugiej walce Dorniak spotkał się z Tomkiem Rogiszem z Poznania. W tej walce Rogisz nie pozostawił złudzeń. Pierwszą rundę wygrał 3:0 a drugiej przy stanie punktowym 1:0 położył Pawła na plecy.
Po spadku do grupy B Dorniak walczył jeszcze z Andrzejem Sokalskim z Rudy Śląskiej. Ten pojedynek Paweł także przegrał w dwóch rundach na punkty. Ostatecznie uplasował się on na IX pozycji.


Czterech zawodników z AKSu walczyło w kategorii 84 kg. Rundę eliminacyjną wygrało trzech z nich.
Patryk Dublinowski, Adrian Czarnecki i Tomek Kosmala. Mateusz Żyliński przegrał niestety z Tomkiem Jonkiszem. W następnej rundzie los sprawił, że do jednego pojedynku wyszli Czarnecki i Dublinowski.
Lepszym okazał się Dublinowski i wygrał w rundach 4:0 i 2:0.
Tomek Kosmala miał wolny los w tej rundzie, a Żyliński Przegrał z Sebastianem Jezierzańskim i zakończył swój bój na jedenastej pozycji.
W kolejnej rundzie Dublinowski walczył o prawo walki w finale z Maćkiem Balawenderem. Niestety cztery lata starszy Balawender wygrał z Patrykiem i to on walczył o złoto a Dublinowski o brąz.
Po spadku do grupy B Adrian Czarnecki wygrał z Albertem Odzimkowskim z Radomia i on też zdobył prawo walki o brązowy medal. W drugim półfinale Kosmala zmierzył się z Radkiem Marcinkiewiczem z Namysłowa a ponieważ Marcinkiewicz to czołówka polski zapasów Kosmali zostało tylko powalczyć z Czarneckim o brąz.
Gdyby w zapasach pojedynki mogły kończyć się remisem to w tej kategorii mielibyśmy trzy brązowe medale. Ale niestety każdy pojedynek musi być rozstrzygnięty więc pierwszy bój o brąz z Tomkiem Kosmala Wygrał Adrian Czarnecki a w drugim Patryk Dublinowski wygrał z Tomkiem Jonkiszem.
Tak więc Dublinowski i Czarnecki mają brąz a Tomek Kosmala i tak wysokie piąte miejsce.


W kategorii 96 kg wystąpił nasz wielki faworyt Kamil Skaskiewicz. Pierwszy pojedynek łatwo wygrał z Adamem Konopka z Radomia przy wyniku punktowym 3:0 Kamil położył Konopkę na łopatki.
W drugiej walce równie łatwo pokonał Kamila Wojciechowskiego z Rudy Śląskiej, w pierwszej rundzie 6:0 a w drugiej 1:0.
Trzecia jego walka to był już finał. Niezwykle ciężki i emocjonujący pojedynek z Radkiem Baranem z Poznania. Dwie pierwsze rundy kończą się bez punktów. Pierwszą klamrę wylosował Baran a drugą Skaskiewicz. Obydwoje wykorzystali swoje szanse i musiała nastąpić runda trzecia. Kamil bardzo dobrze rozpoczął tą rundę jako pierwszy zdobywając punkt. Ileż radości było w drużynie z Białogardu, że to Kamil zrobił punkt i utrzyma przewagę do końca. Ale niestety na piętnaście sekund przed końcem pojedynku Skaskiewicz z nieudanej akcji traci punkt a tym samym złoty medal. Kamil wraca do domu ze srebrnym medalem.


Radek Dublinowski oraz
Tomek Anuszkiewicz
wystartowali w kategorii 120 kg. Los sprawił, że spotkali się już w pierwszej walce. Na początku pojedynek był w miarę wyrównany ale później przewagę swoją pokazał Dublinowski. Pierwsza runda skończyła się remisem ale Radek jako ostatni wykonał punkt i to on wygrał rundę a w drugiej przewaga była wyraźniejsza i Dublinowski wygrał na punkty 2:1.
Radek powędrował do grupy A, Tomek do grupy B gdzie pauzował z wolnym losem.
Dla Radka to był już półfinał. Spotkał się tutaj z Darkiem Filipczakiem z Krotoszyna. Po niezwykle zaciętym i wyrównanym pojedynku lepszym okazał się jednak Filipczak.
Tak wiec zarówno Dublinowski jak i Anuszkiewicz walczyli o brąz.
Radek Dublinowski wygrał z Jakubem Lecznarem z Rzeszowa a Tomek Anuszkiewicz przegrał z Bartkiem Maciążkiem z Dąbrowy Górniczej i uplasował się na piątej pozycji.


W klasyfikacji klubowej AKS Białogard z dorobkiem 114 punktów zajął wysokie trzecie miejsce zaraz za Rudą Śląską (129 punktów) i Grunwaldem Poznań (204 punkty)


Trzeba tutaj nadmienić, ze w pucharze tym nie wystartowali z powodu kontuzji bracia Adam i Krzysiek Bieńkowscy, Zbyszek Baranowski oraz Paweł Szwenk czyli obok Skaskiewicza i Dublinowskich to czołówka białogardzkich zapasów.


Podczas I Pucharu Polski w Międzyzdrojach Polski Związek Zapaśniczy nagrodził oraz wyróżnił najlepsze kluby w Polsce oraz najlepszych zawodników i trenerów za rok 2012.
Miło mi poinformować, że Atletyczny Klub Sportowy z Białogardu w klasyfikacji Polskiego Związku Zapaśniczego uplasował się na wysokiej drugiej pozycji, czyli został wicemistrzem kraju.
Nagrodę dla najlepszego trenera dostał Cezary Jastreb za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji najlepszych trenerów w Polsce.


Już wkrótce na stronie oraz na facebooku filmy ze zmagań naszych zawodników w I Pucharze Polski.


Przypominam oczywiście, że już za 3 tygodnie czyli 23 lutego w Białogardzie w Sali sportowej liceum ogólnokształcącego rozegrany zostanie II Puchar Polski V memoriał Marcina Jureckiego w zapasach stylu wolnego a niewątpliwą atrakcją tej imprezy będzie występ

Rafała Brzozowskiego.


Ale o tym już niedługo w osobnym artykule.Autor:

Piotr Jastreb

Aktualności »